HAASTE JULKISEEN KESKUSTELUUN NETTIKÄYTÖKSESTÄ

HAASTE100v

HAASTE
****************************************************************************
.

Aloitetaampa 100-vuotiaan itsenäisen Suomemme kunniaksi todella julkinen ja muutokseen tähtäävä keskustelu suomalaisesta nettikäyttäytymisestä, sekä käytöstavoistamme yleisestikin.
.

Nykyinen käyttäytyminen ala-arvoisessa räävittömyydessään muokkaa ja tuhoaa huimaa vauhtia kansakuntaamme ja sen kalliisti ostettuja arvoja.
.

Haastetaan talkoisiin mukaan julkinen sana, asiantuntijatahot, päättäjät mukaanlukien kaikki presidenttiperheemme ja tietenkin me `syvät kansan rivit´.
.

100 vuotta on virstanpylväs, jonka kohdalla kannattaa kääntää katse taaksepäin ja palauttaa sieltä nykypäivään kansamme unohtuneita menestystekijöitä.
.

Ryhdytään tekemään muutosta, yhdessä!
******************************************************************************
.

Ps. ethän alennu tämän palstan pilaajaksi, KIITOS !
.

5

430

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ReemuKeskisorvi

      TÄMÄ POISTETAAN >LUE PIAN TAI TALLENNA! http://magneettimedia.com/havaintoja-turun-iskut-kuka-on-syypaa-terrori-iskuihin/
      Tuolla salaliittopalstalla käydään vilkasta keskustelua siitä mitä tämä oikein on.
      Lyhyesti tiivistettynä kelpaa lainaus tuosta artikkelista tässä alla. Radikaali suolan viesti kertoo miten Suomessa isku ei onnistunutkaan ellei miestä sitten tuomita täyspäiseksi, mikä ei ainakaan minu järkeeni mahdu jos joku alkaa silmittömästi puukottamaan naisia kauppatorilla. Ei mene kaaliin. Ainoastaan menee jos tuo henkilö (puukottaja on ns kriisi näyttelijä eli on juonessa mikana ja koko homma on lavastettu) Mutta katsotaan.
      Mitä läntinen liittouma hyötyy ”terrorismista”?
      Sionistisen eliitin vaikutuksen alainen ja Yhdysvaltojen johtama liittouma saa laajoista ”terrori-iskuista” Euroopassa ja yleensä lännessä tekosyitä valtioterrorismilleen muun muassa Lähi-idässä.Pienemmät terrori-iskut, kuten eilinen Turussa palvelevat valvonnan kiristäjänä kansalaisia kohtaan. Siten poliittisen mafian ihmisiä pilkkaavan ja alistavan politiikan soveltaminen voi jatkua orjuuttavan sananvapauden, valvonnan ja kiristyneen lainsäädännön ansiosta hamaan tulevaisuuteen.Luonnollisesti molemmat suuret ja suppeammat iskut palvelevat valvonnan kiristymistä.Kolmanneksi iskut lännessä saavat aikaan pelkoa ja sekasortoa sekä vastakkainasettelua kantaväestön ja elintasopakolaisten välillä. Pahimmillaan tästä koituu sisällissota Eurooppaan

      radikalisuola kirjoitti

      14.10.2017 12:34
      Oliko Turun puukottaja ymmärrystä vailla eli jatkuvasti sairas vai tuleeko tuo sairaus kun joku manipuloi uskonnon avulla herkkäuskoista vai onko Abdullah Bunanen huijaus?
      Imatran ampuja ja Ylivieskan kirkon polttaja olivat hulluja, mutta eivät olleet radikalisoituneita. Teekeekö radikalisoituminen ihmisestä ei hullun ja sen varjolla saa vaikka ampua sarjatulella niin kuin Stephen Paddock jonka sanotaan myös radikalisoituneen kuukausi sitten. Vai peruttinko se?

      Peter Lorre näyttelee lopussa hyvin mielenvikaisuutta. Osaako Bouanane yhtä hyvin?
      https://areena.yle.fi/1-3862975
      Katsoin tossa saksalaista klassikkoa "M kaupunki etsii murhaajaa"
      https://www.youtube.com/watch?v=nM0w1dTNAH0
      Tuossa ylemmässä on suomalainen tekstitys mutta se ei näy enää kohta
      Nyt minun tekee mieli sanoa, että mitäs minä sanoin. Hullujen kyttäämiseen tuota siviilitiedustelulakia on suunniteltu. Vegasissakin hulluus pukkaa esiin; ei ollut terroriteko.

      Puukotusten tutkinta on vielä kesken ja niistä epäillään marokkolaista Abderrahman Bouananea.
      ”Kuulustelujen aikana on tullut esille seikkoja, joiden perusteella heräsi epäily, että mielentilan tutkiminen voi olla tärkeää”, epäillyn asianajaja Kaarle Gummerus sanoo. Hän ei kuitenkaan tarkemmin voi kertoa, mitkä seikat tähän suuntaan viittasivat. (mikä viittaa?)

      Minna Passi HS (ruots. Komm ihåg passport ja paperittomat lapsukaiset)
      Julkaistu: 12.10. 11:09
      Varsinais-Suomen käräjäoikeus on määrännyt Turun puukotuksesta epäillyn miehen mielentilatutkimukseen. Pyynnön oli tehnyt miehen puolustus.

      Varsinais-Suomen käräjäoikeus on 12.10.2017 määrännyt 22.8.2017 todennäköisin syin kahdesta terroristisessa tarkoituksessa tehdystä murhasta ja kahdeksasta terroristisessa tarkoituksessa tehdystä murhan yrityksestä 18.8.2017 vangitun Abderrahman BOUANANEn mielentilan tutkittavaksi esitutkintavaiheessa oikeudenkäymiskaaren 17 luvun 37 § :n nojalla. Bouanane on pyytänyt mielentilansa tutkimista. Syyttäjä ja tutkinnanjohtaja ovat pitäneet mielentilatutkimuksen määräämistä asiassa tarpeellisena ja tarkoituksenmukaisena, että se tapahtuu jo asian esitutkintavaiheessa. Istunto toimitettiin asianosaisten pyynnöstä yleisön läsnä olematta, koska asian käsittelyssä tuli esille erityisen arkaluonteisia epäillyn terveydentilaa koskevia tietoja, jotka ovat oikeudenkäynnin julkisuudesta annetun lain 9 §:n nojalla salassa pidettäviä. Lisäksi kysymyksessä oleva rikosasia on esitutkintavaiheessa ja käsittelyssä tuli esille viranomaisten toiminnan julkisuudesta annetun lain 24 §:n 1 momentin 3 kohdan nojalla salassa pidettävää tietoa, jonka julkiseksi tuleminen aiheuttaisi merkittävää haittaa tai vahinkoa niille eduille, joiden suojaamiseksi salassapitosäännös on säädetty. Samoin perustein määrättiin salassa pidettäviksi oikeudenkäyntiasiakirjat ja käräjäoikeuden ratkaisu muita kuin varsinaisia ratkaisutietoja koskevilta osilta

      Mielentilatutkimuksen tarkoituksena on selvittää onko rikoksen tekijä ollut syyntakeinen rikoksentekohetkellä. Rikoksen tekijä voi olla joko täydessä ymmärryksessä, alentuneesti syyntakeinen eli täyttä ymmärrystä vailla tai sitten syyntaakeeton, eli ymmärrystä vailla.
      Ymmärrystä vailla! Niinpä niin!

    • RemuKeskikalja

      Oho! Toi ylempi viesti tuli kahteen kertaan kun kone tai jokin reistailee. No onpahan varaa poistella. Tuo viestihän poistettiin muilta palstoilta useaan otteeseen ja joka kerta. Täällä se saa olla jostain syystä. Aprikoin siinä että poistaako molemmat samalla kertaa. Niiden lähettämisessä on pieni ero. Kolme minuuttia. Jos on meinaan määtätty ettei viestiä saa vaikka poistaa kun tunnin päästä niin katotaa pysyykö toinen sen 3 minuuttia. Mull'on aamuun asti aikaa tupakkaa ja mammonaa ja kahvia. Laitan tähän kysymyksen. Mikä mielentila noilla Imatran ampujalla, Ylivieskan kirkon polttajalla ja nyt tällä puukottajalla on yhteistä. Mikä sen taudin luokitus on ja onko siihen lääkitystä. Meille täällä palstalla olijoille aina kehoitetaan ottamaan lääkkeemme, mutta se on taas eri asia. Skitsofreniasta voi parantua eli tulla oireettomaksi. Voiko kirkon poltosta ja ammuskelusta ja puukotuksesta tulla oireettomaksi. Jos voi niin eikö heidät tulisi sitten tuomita vankilaan josta sitten jonkun vuoden päästä pääsisivät vapaiksi ja me saisimme jännittää tuleeko uusi isku vai paraniko se ja nauttii kansalaisluottamusta ja päätä silitetään oikein kunnolla. Tämmönen on skitsofrenia.
      Skitsofrenia voidaan diagnosoida ihmisille hyvinkin erilaisin oirein. Keskeisiä oireita ovat todellisuudentajun heikkeneminen eli psykoottisuus, joka johtuu aistiharhoista, harhaluuloista, ajattelutoimintojen häiriintyneisyydestä ja tunteiden latistumisesta. Psykiatri Yrjö Alasen määritelmän mukaan skitsofrenia on "tavallisesti nuoruudessa tai nuorella aikuisiällä alkava mielisairaus, jolle on tunnusomaista persoonallisuuden toimintojen eheän kokonaisuuden osittainen hajautuminen, kehityksellinen taantuminen, ja taipumus vetäytyä pois suhteista toisiin ihmisiin, subjektiiviseen sisäiseen miellemaailmaan, jota aistinharhat tai harhaluulot enemmän tai vähemmän sävyttävät." (eikö nuo juuri olleet tuollaisia. Vetäytyivät pois ihmissuhteista. Pliis, älkää parantuko)
      Skitsofreniaan sairastuminen ei tarkoita, että henkilö olisi loppuikänsä psykoottisessa tilassa kuten sairauden puhkeamishetkellä, sillä skitsofrenialla on useita sairaudenkulkuja. Tässä niistä yksi.
      https://keskustelu.suomi24.fi/t/15030488/olaf-palmen-murhan-takana-cia
      https://www.youtube.com/watch?v=cNcRNQIaJEQ

    • HyväSaittiOn

      Mielestäni suomi24 on mennyt koko ajan asiallisempaan ja kehittävämpään suuntaan ja hyvä niin! Juuri nykyisen kaltaista keskustelua kaivataan paljon enemmän.Kiitos.

      • käytösoppi

        Juurikin näin. Hyvä ja muita ihmisä kunnioittava käytös heijastuu laajalle ja parantaa koko maailman tilannetta.


    • Ichbinderjagärderbinjagi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1624
    2. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      97
      1143
    3. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      16
      1077
    4. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      30
      1050
    5. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      164
      997
    6. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      30
      923
    7. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      105
      914
    8. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      55
      849
    9. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      130
      831
    10. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      30
      818
    11. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      187
      786
    12. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      727
    13. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      684
    14. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      48
      668
    15. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      13
      627
    16. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      597
    17. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      86
      580
    18. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      578
    19. Miksi et voi avata...

      Meidän yhteyttä?
      Ikävä
      41
      530
    20. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      48
      518
    Aihe